• info@hakanaytekin.com

Seo Danışmanlığı

Seo Danışmanlığı

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) ve Sem (Arama Motoru Reklamları) konuları markaları oldukça meşgul ediyor. Bir e-ticaret siteniz varsa, bir girişimde bulunmak istiyorsanız ya da dijital pazarlama sektörü içerisindeyseniz, bu konuları öğrenmeniz gerekenlerin en başına yazmalısınız.

Seo Uzmanlığı Nedir?, Seo Uzmanı Ne iş Yapar? başlıklı yazımızı sizler için hazırladık ve bilmeniz gereken temel bilgileri içerisine ekledik.

Seo (Arama Motoru) Uzmanlığı

Ülkemizde Seo Uzmanlığı giderek artan bir popüleriteye sahiptir. Seo konusunda uzman olan kişiler kendilerini sürekli geliştirmek ve arama motorlarının algoritmalarını takip etmek zorundadırlar. Çünkü arama motorları belli dönemlerde algoritmalarını değiştirir ve sıralamalarını optimize etmeye çalışırlar. Amaç daha güncel ve değerli içerikleri kullanıcaya sunmaktır.

Ayrıca belli bir zaman içinde arama motoru algoritmaları Seo Uzmanları tarafından etik dışı kullanılarak deşifre edilip, amacını yitirir. Arama motorlarının açıklarını öğrenen, Seo Uzmanları legal olmayan bir takım çalışmalarla organik olarak sıralamalarda yükselmeyi başarırlar. Bu durumu engelleyebilmek adına arama motorları algoritma güncellemesini geçici bir çözüm olarak görür.

Seo’nun Faydaları Nelerdir?

Google üzerinden arama yapıldığını da ilk 10 sıraya çıkarak firmanıza artı bir prestij kazandırırsınız.
Firmanızın bilinirliği arttırmanıza yarar
Daha fazla kişiye ulaşırsınız
Sitenizin index oranını önemli düzeyde arttırır.
Firmanızda gözle görülür bir dış müşteri artışı olur.(müşteri sayınız artar)
Seo Danışmanlığı

SEO Danışmanlığı, terim olarak SEO uzmanı ile aynı anlamı taşımakla beraber, seo işlerini bir firma bünyesinde yapmak diye de adlandırılabilir. SEO konusunda hizmet veren firmalar ile yapacağınız iş anlaşması itibariyle size danışmanlık hizmeti vermiş olacaktır.

Seo çalışmasına etik olarak baktığımızda kendi içinde 2′ye ayırabiliriz.

Black Hat Seo: Az önce bahsettiğimiz gibi arama motorunun açıklarından istifade ederek, etik ve yasal olmayan yollarla haksız bir şekilde üst sıralarda yer alma işlemidir. Arama motorları uzun vade de bu işlemleri algılar ve bu işlemleri yapan siteleri sonsuza kadar arama motorlarından kaldırırlar. Tavsiye edilmeyen amatör çalışmalardır.

White Hat Seo: Arama motoru yönergelerine uygun hareket ederek, doğal yollardan üst sıralarda yer alabilme işlemidir. Tüm çalışmalar etiktir ve kuralına göre yapılır. Sonuçlar uzun ve kalıcıdır. Bu tarz bir seo çalışması belli bir zaman dilimi içerisinde istikrarlı ve bir strateji eşliğinde yürütülmelidir. Rakip ve pazar analizi, keywords analizi, arama sonuç değerleri eşliğinde hazırlanan bir seo çalışması etkisini kısa zamanda gösterir ve kalıcı faydalar sağlar.

Kullanılan ve en yararlı yöntem White Hat Seo’dur. Black Hat Seo yöntemini kullanan kişiler bir süre sonra veya şikayet gelmesi durumunda banlanmasına, Google aramalarında kaybolmasına neden olur.

Seo çalışmalarını iki’ye ayırarak strateji oluşturmak önemli bir husustur. Seo çalışmalarınızı site içi seo ve site dışı seo olarak ikiye ayırmalıyız. Sizlere site içi seo ve site dışı seo nedir bunlardan bahsetmek istiyorum

Site İçi Seo(On Page Seo): Site içerisinde iyileştirmeye dair yapılan her türlü çalışmaya site içi Seo denir. Sitenin kodlamasından grafiklerine kadar her şey iç SEO’yu ilgilendirir. Sitenin kodlama yapısı, Title, Description, Keyword, H tagları, site içi linklemeler gibi yapılan çalışmalar site içi seo için yapılan çalışmalardır.

Site Dışı Seo (Off Page Seo): Sitemizin gelişimi için site dışında yaptığımız her türlü çalışmaya Site Dışı SEO denir. Site Dışı SEO olmadan Site İçi SEO’nun etkisi yarı yarıya düşecektir. Site dışı seo için uygun strateji belirlemek önemli husustur. Çünkü yapılan yanlış site dışı seo stratejisi sitenin banlanmasına, arama motorunun gözünde düşmesine neden olur.

Site içi Seo, Site dışı Seo kadar önemlidir. Site içi seo ile sitenizin alt yapısını düzenlersiniz yani temelini sağlam atmış olursunuz. Dış dünyaya(Off Page Seo) atılırken daha kendinize güvenli hissedersiniz. Site Dışı Seo dikkat edilmesi gereken ve detaylı bir analiz sonrası yapılması gereken bir işlemdir. Site dışı seo işlemleriniz abartmanız veya yerinde yapılmadığı durumlarda sizi kötü sonuçlar karşılayabilir. Bu yüzden kendinize güvende tutabilecek seo danışmanlık hizmeti almanızı öneririm.

Seo Danışmanı ?

Seo danışmanları öncelikle sitenizin iç ve dış bağlantılarını analiz ederek şu anki seo açısından durumunuzu inceler. Ardından sitenize uygun bir yükseliş sağlayacak iş planını oluşturur ve onayınız ile çalışmalara başlar. İnternet siteleri baz alınarak anahtar kelimelerinizde şu anki sıralamanızı, sahip olduğunuz backlinkleri ve rakip internet sitelerinin analizini yapar. Ardından bir yol stratejisi ile düzenli ve periyodik olarak çalışmalara başlar.

Seo Danışmanlığı Hizmeti Aldığınız Zaman;

Anahtar Kelime Hizmeti: Özel seçilmiş binlerce kelimelik anahtar kelime listesi ve bunların kullanımını anlatır yol haritası,Rakip Analiz Hizmeti: Rakiplerinizin anahtar kelimelerinden, sıralamalarına, site dışı kaynaklarından, sosyal medya kullanımına kadar sitenizle karşılaştırmaları da içeren eksiksiz bir rapor,Site içi Optimizasyon: Tüm sitenizin içsel optimizasyon iyileştirmelerini kapsayan detaylı bir çalışma,Site dışı Optimizasyon: Sizin kontrolünüzde olmayan site dışı etmenlerin optimizasyonunu sağlayan bir iyileştirme süreci,İçerik Zenginleştirme Hizmeti: Var olan içeriklerinizin bir internet editörü ve pazarlama uzmanı gözüyle düzenlenmesi ya da sitenize tarafımızca hazırlanan yeni, özgün, optimize içeriklerin eklenmesi,Sosyal Medya Optimizasyonu: Sizin veya firmanızın sosyal medya ile tanıştırılması ya da sosyal medyadaki güncel varlığınızın hedefleriniz doğrultusunda optimize edilmesi,Web Tasarımı: Müşterilerinizi size ulaştıracak, arz, talep, rekabet gibi veriler ışığında optimum bir çözüm sunan, size özel bir tasarım hizmeti,Aşamalı Adwords Hizmeti: Önce hedef sayfalarınızı sonra reklamlarınızı optimize eden iki aşamalı Adwords yönetimi gibi bir çok hizmeti kolayca sağlar.Web Tasarım konusunda yakından tanıdığı veya ajansın böyle bir bölümü varsa bu çalışmaları ajans içinden halledilebilir.

Seo Danışmanlığı hizmeti alacağınız kişi size ilk 6 madde için danışmalık hizmeti vereceğini, diğer iki madde için ise sizi başka firma veya kişiye yönlendirir. Seo Danışmanlığı hizmeti alacağınız ajans ise, eğer ajanslarında bu hizmetleri veriyorsa kendi içlerinde size son iki madde içinde hizmet verebilir.

Seo Danışmalığı Hizmeti Neden Almalıyım?

Seo Danışmalığı hizmeti almak, daha hızlı yükselmenize ve daha çok görünür olmanızı sağlar. Yukarıda da bahsettiğim gibi seo çalışmalarında yanlış strateji veya yanlış bir işlem büyük sorunlara neden olacağı için, seo danışmalık hizmeti almalısınız.